Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Tehnoloogia inimese teenistuses

mydesign.jpg

L iiga tihti inimesed süüdistavad iseendid kuigi on tegemist lihtsalt puudujääkidega tehnoloogias. Kui arvuti kinni jookseb siis öeldakse "Tegin vist mingi lolluse". Nii ei või! Igasuguse tehnoloogia kasutamisel ei pea inimene tundma ennast käpardina. Arvan, et kasutajal peab alati jääma õigus. Kui tarkvara töötab halvasti siis on see tarkvara tootja viga. Kui veebisaidilt vajalikku ei leita siis on see disaineri viga. See ei tähenda seda, et veebilehe looja peab häbiga kõrvale jääma vaid nägema võimalust juurde õppida ja edasi areneda. Hea ja halva disaineri vahe seisneb selles kuidas suhtutakse inimestesse kes pusivad oma veebilehtede kallal.

Tehnoloogia peab teenima inimest, mitte vastupidi.

Disain ei ole kunst.
Kunst on inimeste personaalne väljendusviis. Pole eriti oluline mida arvab vaatleja. Oluline on tunnustus ja seda on vaja ainult kunstnikule endale.
Disainis on tegemist hoopis millegi muuga. Ta ei saa eksisteerida ilma kasutajata. Pole niivõrd tähtis kui ilus on disain vaid kui mugav ja kasulik.
Vastupidiselt kunstile on disain alati kontekstuaalne. S.t. disaini loome määrab: milliseid probleeme ta lahendab ning kelle jaoks? Millisel ajahetkel? Sellepärast on disain nii tihedalt seotud tehnoloogiaga. Kiire tehnika arengu juures on vaja arendada ka disaini. Ajaloost teame suurepäraseid disaini näiteid mis tänapäeval on kasutud. Aga kunst on ajatu.

Hea disain on nähtamatu
Sellise disaini üheks omaduseks on see kui me võtame seda nagu iseenesest mõistetavat fakti. Näiteks. Kasutad iga päev oma lemmik kohvitassi. Ta on praktiline, ilus ja mugav kasutada. Sa ei pööra sellele tähelepanu enne kui oled ta katki teinud või ära kaotanud. Või siis auto mida iga päev kasutad. Kui sul on teda lihtne ja mugav kasutada siis ei tule kuigi tihti selle peale, et selline mugavus ja lihtsus on saavutatud tänu disaineritele kes on kulutanud miljoneid tunde selleks, et maailm meie ümber muutuks paremaks.
Samas halb disain torkab kohe silma. Ta on kohmakas, keeruline ja raskesti kasutatav. Sellise disaini taustal jääb hea disain märkamatuks.

" Täiuslikkus saavutatakse, mitte siis kui enam midagi lisada pole, vaid siis kui enam midagi ära võtta pole." Saint Exupery.